Haber

FIBA’dan kadın hakemler için Hakem Doğum Planı

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), kadın hakemlerin hamilelik ve doğum izinlerinde mesleklerine devam edebilmeleri için Hakem Doğum Planı’nı başlattı.

FIBA’nın Kadın Antrenör ve kadrosunu geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla başlattığı Basketbolda Kadınlar Projesi kapsamında 2020 ve 2021 yıllarında çok sayıda araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda kadın hakemlerin kadrodan çıkarılması telaşı yaşandı. hamilelik ve doğum izninde misyon. Bu nedenle FIBA, kadın hakemlere mesleklerinde yardımcı olmaya odaklanan, hamilelik ve doğum izinlerinde maçlara tam katılımlarını sağlayan bir plan geliştirmiştir. Plan kapsamında FIBA; Tüm ulusal federasyonları, doğum izni son tarihlerinde diğer hakem atama biçimlerini dahil etmeye ve desteklemeye teşvik edin. Doğum iznine ayrılan kadın hakemler, hakem eğitmeni kursları, masabaşı kursları ve mentörlük programları gibi faaliyetlere dahil edilerek mesleklerini devam ettirebilecekler.

Konuyla ilgili açıklama yapan FIBA ​​Hakem Lideri Carl Jungebrand, “Araştırmamız, FIBA ​​kadın hakemlerinin doğum izni sırasında hakemlik faaliyetlerinden dışlanma potansiyeline ilişkin meşru bir endişeyi gündeme getirdi. Bu, kadın hakemleri içeride tutmak için bir stratejidir.” ve doğum durumuna dayalı herhangi bir rastgele dışlamayı ortadan kaldırmak için. “Ve bu bize bir plan geliştirmemiz için bir işaret verdi. Hem FIBA ​​hem de ulusal federasyonlar için amacımız, hakemlerin fiziksel durumu ile aynı eğitim, terfi ve diğer faaliyetlere erişim sunmak olmalıdır. FIBA Hakem Doğum Planı ile bunu başaracağımıza inanıyoruz.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu