Haber

Rusya, İran ve Türkiye’den Gazze’ye ortak çağrı

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısında bir araya gelen Rusya, İran ve Türkiye dışişleri bakanları, İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalarda “masum sivillerin hedef alınmasına” son verilmesi çağrısında bulundu. Gazze Şeridi’nde.

Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda bakanların Gazze’deki duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın X platformundaki hesabından yapılan paylaşımda, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da toplantıda olduğu belirtildi.

“Türkiye’nin kalıcı barışı sağlamak için bölgesel sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu” vurguladığı kaydedildi.

Hamas’ın kontrolündeki Gazze’de Sağlık Bakanlığı verilerine göre son iki haftada hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 5 bin 87’ye yükseldi. Ölenlerin 2 bin 55’inin çocuk olduğu bildirildi. Yaralı sayısının ise 15 bin 273’e çıktığı kaydedildi.

İsrail ise 7 Ekim’de Hamas’ın düzenlediği baskınlarda 1.400 vatandaşının öldürüldüğünü, 200’den fazla İsraillinin kaçırılıp rehin alındığını duyurdu.

İsrail, Hamas saldırısından bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik hava operasyonlarını sürdürüyor. İsrail’in Gazze’ye kara operasyonu hazırlığı yaptığı bildirilirken, olası bir operasyonun bölgedeki gerilimi daha da tırmandırmasından korkuluyor. İsrail ordusu, kara operasyonunun Gazze’de kontrolü elinde bulunduran Hamas’a rehineleri serbest bırakması yönünde baskı oluşturacağını savunuyor. Hamas, AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.

dpa,DW/BÖ,ETO

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu